Посібник по вибору якісних вікон та дверей

Поради та рекомендації професіоналів

Типова життєва ситуація: ви плануєте робити ремонт, або ж будуєте житло. Вікно та двері – неодмінний атрибут будь-якого приміщення. Двері слугують входом, вікна в свою чергу призначені для проходження сонячного світла та вентиляції. Звісно, всі хочуть отримати якісні вікна, або ж двері. Але як зробити правильний вибір? Здавалося б, достатньо обрати профільну систему і склопакет – і ви гарантовано отримаєте якісне вікно. Перша річ, яку вам варто усвідомити – на практиці це твердження працює не завжди.

Сучасне вікно – складне технологічне рішення, яке об’єднує в собі інженерні та технічні рішення не тільки виробника профільної системи, але й фурнітуру та склопакет. Більше того, кінцева якість цього складного продукту може залежати від такої банальної дрібниці як ущільнювач. Але про все по порядку.

Крок 1. Вибір профільної системи

Саме від профільної системи в подальшому залежатимуть всі інші параметри конструкції. При виборі профільної системи важливо відповісти на ряд питань.

VEKA EurolineVEKA Softline 70VEKA Softline 82
Профільна система VEKA Euroline Профільна система VEKA Softline Профільна система VEKA Softline 82
Framex T69 Framex 46 Framex 10
Framex 10 Framex 46 Framex 69

1.1 Призначення конструкції

Слід чітко визначити призначення конструкції. Вікно вдома, вікно в офісі та вітрина в торговому центрі виконують зовсім різні функції.

Для «домашніх» конструкцій добре підходять профільні системи VEKA з ПВХ, оскільки дозволяють виготовляти конструкції з хорошими показниками енергозбереження. Навіть базова трикамерна система VEKA Euroline в змозі скласти гідну конкуренцію бюджетним пятикамерними системам, не кажучи вже про бюджетні трикамерні системи.

Профіль Позиціювання
VEKA Euroline Базова 3-камерна система високої якості для людей, що обмежені бюджетом. Хороший вибір для молодих сімей. Euroline – хороша якість за розумну ціну.
VEKA Softline Універсальна 5-камерна система з відмінними техніко-експлуатаційними характеристиками, що дозволяє виготовляти конструкції будь-якого рівня складності. Оптимальний вибір та безумовний лідер продаж.
VEKA Softline 82 6-камерна система преміум-класу, що здатна задовольнити високі вимоги клієнта. Володіє рекордними показниками енергоефективності, міцності та надійності.

Прозорі офісні перегородки Framex glass-T

В офісних та комерційних конструкціях можна використати як металопластиковий профіль, так і алюмінієвий – в кінцевому рахунку все залежить від вимог до жорсткості конструкції та енергозбереження. Конструкції з ПВХ тепліші, але менш міцні. Конструкції з алюмінію менш теплі, але мають більшу жорсткість, в зв’язку з чим, дозволяють створювати великі вітрини, а також офісні перегородки з товстим склом.

Прозорі офісні перегородки Framex glass-T

Якщо ж необхідно створити тамбур або вхідну групу в громадську будівлю, за рахунок високої міцності матеріалу та жорсткості конструкції, алюмінієві профільні системи будуть кращим варіантом. До того ж такі конструкції захищені від підпалу (алюміній не горить). Нижче наведено узагальнену порівняльну таблицю алюмінієвих профільних систем, що можуть бути застосовані при виготовленні віконних та дверних конструкцій.

Тип Тепла система Холодні системи
Серія Framex T69 Framex 46 Framex 10
Сфера застосування Для вхідних груп і вікон житлових будинків, квартир, котеджів, громадських закладів. Всередині та зовні приміщень, де не пред’являються високі вимоги до збереження тепла: офісні перегородки, засклення балконів та лоджій без опалення, «холодні двері» тамбурів, вікна неопалюваних будівель.
Бюджетний сегмент стандарт стандарт економ

У випадку балконного засклення – варіантів досить багато. Якщо обирати з-поміж алюмінієвих конструкцій, це може бути як безрамне засклення Framex glass-B, так і розсувна система Framex S22.

Засклення балкону профілем VEKA

Системи з ПВХ дозволять реалізувати більш тепле засклення. Розсувна система VEKA Sunline дозволяє монтувати однокамерні склопакети товщиною 20 мм, а VEKA Euroline дозволить реалізувати повноцінне тепле засклення.

FS-портал типу гармошка від VEKA

Для створення панорамних вікон та дверей з можливістю відкривання, підійде система VEKASLIDE, FS-портал VEKA, а також алюмінієва система Framex ST125. Крім того, якщо конструкція відносно не велика, можливо також виготовити розсувну конструкцію з профілів VEKA Euroline/Softline з використанням фурнітури Winkhaus duoPort.

1.2 Показник енергозбереження профільних систем

Показники енергозбереження для кожної системи різні, тому, аби зекономити ваш час, ми узагальнили показник опору теплопередачі в порівняльній таблиці, яка наведена нижче.

Чим показник вищий, тим більший ступінь енергозбереження є можливим для кінцевої конструкції. Зверніть увагу! Оскільки основну площу конструкції, що контактує з повітрям, складає саме склопакет, для досягнення найвищого ступеню енергозбереження, слід обрати відповідну конфігурацію склопакету (див. Крок 2).

  Опір теплопередачі м2°C/Вт Тип засклення Система
Framex glass-B холодне алюміній
Framex glass-T холодне алюміній
Framex S22 холодне алюміній
Framex 10 холодне алюміній
Framex 46 холодне алюміній
VEKA Sunline 0.37 холодне* ПВХ
Framex T69 0.62 тепле алюміній
Framex ST125 0.62 тепле алюміній
VEKA Euroline 0.65 тепле ПВХ
VEKA Softline 70 0.83 тепле ПВХ
VEKASLIDE 0.85 тепле ПВХ
VEKA Softline 82 1.06 тепле ПВХ

Енергозбереження разом з VEKA

Крок 2. Вибір склопакету

Вибір склопакету – не менш важливий крок, ніж вибір профільної системи, адже більшу площу віконної конструкції складає саме він. В залежності від обраної системи, може бути встановлено як одинарне скло, так і однокамерний чи двокамерний склопакет. При цьому слід враховувати, що склопакети можуть мати також різну монтажну ширину і різну вагу.

Енергозберігаючі склопакети бувають як однокамерні, так і двокамерні. Таким чином, навіть у трикамерний профіль VEKA Euroline можна встановити однокамерний енергозберігаючий склопакет. Для VEKA Softline та Softline 82 доступні енергозберігаючі склопакети з покращеними характеристиками – додаткова повітряна камера та додаткове скло підвищують енергоефективність двокамерного склопакету.

При виборі енергозберігаючого склопакету, слід чітко визначитися, яку функцію він повинен виконувати. Для збереження тепла взимку, зі сторони приміщення розміщується і-скло, яке перешкоджатиме виходу інфрачервоного випромінювання з приміщення. Для того, аби зберегти в приміщенні прохолоду влітку, і-скло встановлюється із зовнішньої сторони склопакету. При встановленні і-скла з обох сторін склопакету, такий склопакет називається багатофункціональним енергозберігаючим. За побажанням клієнта можливим є виготовлення склопакетів усіх трьох типів. В порівнянні зі звичайним склопакетом, енергозберігаючий дозволяє знизити теплові втрати в 1,5-2,5 рази.

Енергозберігаючі склопакети рекомендується встановлювати на всі великі вікна, оскільки у цьому випадку звичайний склопакет матиме великі теплові втрати.

Товщина (мм) Конфігурація склопакету (скло, рамка) Опір теплопередачі (м2 °С / Вт)
20 4-12-4 0,3
20 4-12-4i 0,56
24 4-16-4 0,32
24 4-16-4i 0,59
32 4-10-4-10-4 0,47
32 4-10-4-10-4i 0,71
32 4i-10-4-10-4i 0,83
44 4-16-4-16-4 0,52
44 4-16-4-16-4i 0,86
44 4i-16-4-16-4i 1,02

Різниця між однокамерним та двокамерним склопакетом полягає не тільки в рівні енергоефективності. Двокамерний склопакет володіє кращим коефіцієнтом звукоізоляції, тому є рекомендованим для встановлення, якщо ваші вікна виходять на шумну вулицю і ви хочете огородити себе від зайвого шуму. Для досягнення кращих показників звукоізоляції, в склопакеті може бути застосовано 3 скла різної товщини (4, 5 та 6 мм). Для досягнення ще більшого показника звукоізоляції, крім різного скла, можна використати дистанційної рамки різної ширини, замість однакової (наприклад: 8+12, замість 10+10). Встановлення різних дистанційних рамок призводить до того, що повітряні камери перестають бути ідентичними і набувають різних параметрів (в т.ч. резонансної частоти). Все це призводить до «розсинхронізації» і звук поглинається ще більше. Показник звукоізоляції такого склопакету може досягати 42 дБ.

Крім того, існує можливість встановити в склопакет броньоване скло триплекс (одне або кілька). Таке скло захистить ваше житло від непроханих гостей. Незалежно від типу склопакету, будь-яке вікно може бути задекороване шпросами. Більш детальна інформація щодо склопакетів розміщена в розділі «Скло та склопакети»

Декорування склопакетів шпросами

2.1 Що варто знати про енергозбереження склопакетів

Вікна старих будинків, побудованих до 1960-го року включно, мають тепловий опір 0,4 м2 °С / Вт. Для будинків, побудованих в проміжок з 1961 по 1995 рік, даний показник становить 0,38 м2 °С / Вт. Такий низький показник пов'язаний з низькою вартістю енергоносіїв, а саме природного газу.

На сьогодні в Україні діють більш жорсткі норми. Для більшості території Україні застосовується норма 0,75 м2 °С / Вт. Для південних областей, в тому числі для Закарпатської області діє пом’якшена норма 0,6 м2 °С / Вт.

Класичні вікна ПВХ з однокамерним склопакетом і звичайним флоат-склом марки М1 мають показник теплового опору на рівні до 0,38 м2 °С / Вт, що відповідає нормам 60-х років минулого століття. Відчутного ефекту при заміні старих вікон, такі металопластикові вікна не дадуть, окрім контролю над протягами та більшим рівнем звукоізоляції.

Рами та стулки з металічним армуванням більшості 3-камерних профільних систем мають середній приведений опір на рівні 0,6 м2 °С / Вт. Для п’ятикамерних систем цей показник становить 0,75 м2 °С / Вт і вище. Для того, аби склопакет відповідав вищеназваним нормам, його показник опору повинен бути вищим за показник опору профільної системи, з якої виготовлена конструкція.

Приклад. Двокамерний склопакет з 1 енергоефективним і-склом (Double Low-E) та формулою 4-10-4-10-4і (32 мм) має приведений опір на рівні 0,71 м2 °С / Вт, чого достатньо для південних областей, але замало для решти території України. Цей же склопакет, але з двома енергозберігаючими покриттями (4і-10-4-10-4і), матиме опір на рівні 0,91 м2 °С / Вт. В залежності від конфігурації вікна, клас енергозбереження відповідатиме класу А, або навіть А+.

Склопакет з формулою 4-10-4і-10-4і має значно кращі показники енергозбереження, але на практиці такі склопакети не застосовуються. Причина дуже проста – скло з енергозберігаючим покриттям має властивість нагріватися, при цьому внутрішнє скло охолоджується менше, ніж зовнішнє. Все це може призвести до перегріву склопакету і термошоку, що призведе до фізичного руйнування скла.

Крок 3. Вибір фурнітури

Вибір фурнітури тісно пов'язаний з вибором типу конструкції, а відповідно і з профільною системою та склопакетом. Алюмінієві конструкції Framex мають свою власну фурнітуру. Свою власну фурнітуру має також система VEKA Sunline.

При виготовленні HS-порталу VEKASLIDE та FS-порталу «Гармошка» нами використовується фурнітура SIGENIA PORTAL HS та PORTAL FSPLUS.

Фурнітура Winkhaus duoPort

Для класичних дверних конструкцій використовується фурнітура Winkhaus, FUHR та Roto. Більше детальна інформація розміщена в розділі «Дверні системи VEKA»

Віконні конструкції надають більшу свободу вибору фурнітури. Для класичних вікон це WinkHaus proPilot та activPilot Concept. Більш складні віконні конструкції передбачають використання фурнітури activPilot Select, activPilot Comfort та duoPort. Втім вибір цих систем заздалегідь визначений обраним типом конструкції на першому етапі. Більш детальну інформацію щодо фурнітури ви можете знайти у відповідному розділі «Фурнітура»

proPilot activPilot Concept activPilot Select activPilot Comfort duoPort
Позиціювання прості віконні конструкції конструкції з високим рівнем безпеки та широкими функціональними можливостями важкі віконні конструкції з прихованими петлями віконні конструкції з природньою мікровентиляцією великі розсувні конструкції
Режими відкривання класичний, відкид класичний, відкид класичний, відкид класичний, відкид, мікровентиляція відкид, зміщення стулки
Особливості протизламні елементи в базовій комплектації приховані петлі, відкриття на 95° мікровентиляція з паралельним зміщенням стулки на 6 мм мікровентиляція з паралельним зміщенням стулки

Як ви вже змогли помітити, при виготовленні віконних конструкцій ми використовуємо якісну німецьку фурнітуру Winkhaus, тому вибір клієнта зводиться до підбору типу та кольору ручок, а також додаткових опцій. Про все інше подбають фахівці компанії Метапласт.

Обираючи віконні ручки, більшість клієнтів зазвичай обирає білі ручки для білих вікон, та темно-коричневі ручки для коричневих вікон з ламінацією, що імітує дерево. При виготовленні віконних та дверних конструкцій ви маєте можливість обрати й інші кольори, серед яких срібло, стара бронза та золото.

Ручки срібного кольору, а також металік добре гармонують з конструкціями білого кольору, в той час як бронза та золото ефектно виглядають разом з профілем, що має ламінацію «під дерево». Такий простий прийом надасть вашим вікнам більшої вишуканості.

Порівняння ручок Hoppe: срібло, золото, бронза

Енергозберігаючі вікна від Метапласт

Поки продавець вікон пропонує тільки бюджетні варіанти вікон – покупець зможе замовити тільки їх. Але як тільки продавець починає пропонувати дорогі якісні вікна, у клієнта з’являється вибір: зекономити при замовленні, або ж віддати перевагу якості.

Деякі клієнти дійсно обирають низькі ціни. Більша частина клієнтів, як правило, зупиняється посередині, переймаючись за кінцеву якість. Решта клієнтів зупиняється на якісних енергозберігаючих вікнах.

Якби це не звучало банально, але ті, хто обирає дорогі енергозберігаючі вікна високої якості, в кінцевому рахунку платять найменше.

Купуючи дешеві вікна, замовник як правило все рівно очікує від металопластикових вікон достатньо високий рівень якості та енергозбереження. Чи можливо забезпечити високу якість при низьких цінах? Звісно що ні. Звідси і незадоволені клієнти та негативні відгуки. Ніхто з них потім і не згадає, що сам вирішив зекономити при замовленні вікон.

Що ж варто знати про енергозберігаючі властивості вікон? В першу чергу, ви повинні чітко розуміти, від чого залежать показники енергозбереження.

Розрахунок теплозберігаючих характеристик вікна (Rw - Window Resistance) проводиться з урахуванням наступних факторів:

  1. Характеристики профільної системи, а саме показник опору теплопередачі (Rp - Profile Resistance);
  2. Опір теплопередачі склопакету (Rg - Glass Resistance);
  3. Конфігурація вікна: розміри, кількість стулок і т.д.

Здавалося б, двостулкове вікно мало би бути тепліше за одностулкове тих же розмірів, за рахунок хороших показників енергозбереження профільної системи. Але на практиці все навпаки, адже двостулкове вікно має більший периметр склопакетів – як наслідок і більшу «ослаблену» термальну зону.Схема теплопровідності вікна: склопакет Rg, профіль Rp

Саме тому, крім цих факторів, при проведенні розрахунків, до уваги слід брати опір теплопередачі крайньої зони склопакету (коефіцієнт Ψ), адже саме в цій зоні склопакет має найгірші показники і є «нахолодшим».

Обираючи дешеве вікно, клієнт за-замовченням отримує стандартний склопакет 24мм (4-16-4), що в результаті приводить до того, що опір склопакету є меншим за опір профільної системи, з якої виготовлено вікно: Rg < Rp.

Для досягнення найкращих результатів, слід обирати той склопакет, приведений опір якого є вищим за опір профільної системи: Rp < Rg.

Що ми пропонуємо?

Найкращим варіантом є вікна з двокамерним енергозберігаючим склопакетом. Наприклад, вікно з профільної системи Softline 70 та склопакетом 4і-10-4-10-4і дозволить зекономити до 50-60% витрат на опалення, у порівнянні зі звичайним вікном (склопакет 4-16-4).

ПрофільСклопакетЕкономія витрат на опалення
VEKA Softline 824і-16-4-16-4і> 60%
VEKA Softline 704і-10-4-10-4і> 55%
VEKA Softline 704-10-4-10-4і> 40%
Будь-який, зі склопакетом 4-16-4 (24 мм)- 5%
Старі спарені вікна, 2 скла по 4 мм кожне0%

Максимальних результатів можна досягти при використанні профільної системи Softline 82 зі склопакетом 4і-16-4-16-4і, таке вікно дозволить економити понад 60%.

Мінімальна рекомендована конфігурація – система Softline 70 з енергозберігаючим склопакетом 4-10-4-10-4і (32 мм, одне і-скло). Таке вікно відповідає вимогам ДСТУ і дозволяє економити до 40% витрат на опалення.

В таблиці нижче приведена класифікація вікон на основі приведеного опору теплопередачі, згідно ДСТУ Б В.2.6-23:2009 «Блоки віконні та дверні. Загальні технічні умови».

Клас енергоефективності Тепловий опір, м2·°С/Вт
А+++ > 1.05
А++ 0.95–1.04
А+ 0.85–0.94
А1 0.80–0.84
А2 0.75–0.79
Б1 0.70–0.74
Б2 0.65–0.69
В1 0.60–0.64
В2 0.55–0.59
Г1 0.50–0.54
Г2 0.45–0.49
Д1 0.40–0.44
Д2 0.35–0.39

Поради щодо вибору виробника вікон

Багато українських компаній часто використовують рекламні лозунги на зразок «Вікна VEKA» та «Якість від VEKA». Помилково думати, що компанії VEKA чи Framex самі виробляють вікна, або ж двері. Насправді ж ці компанії виробляють тільки готові профілі та супутні компоненти і аксесуари до них. Виробництвом готових конструкцій займаються окремі компанії, які є партнерами цих компаній в певних регіонах країни.

Саме тому, на практиці готові вікна з однієї і тієї самої профільної системи, але різних виробників, можуть відрізнятися за якістю. Кожна профільна система – складне інженерне рішення, тому виробники завжди встановлюють обмеження для кінцевих конструкцій, а також надають поради та встановлюють стандарти для виготовлення цих конструкцій.

На ринку Україні існує багато компаній, які займаються виробництвом вікон та дверей з профільних систем одразу кількох різних брендів. За всім услідкувати на такому виробництві вкрай важко, тому перша порада полягає у виборі компанії, яка виробляє конструкції з ПВХ-профілю лише одного бренду. Якщо ви хочете вікна VEKA – замовляйте їх у тієї компанії, яка не виробляє вікон з інших конкуруючих профільних систем (наприклад Rehau чи WDS). До того ж, слід пам’ятати, що компанія VEKA здійснює жорсткий контроль за процесом виробництва готових конструкцій, тому придбати цей профіль можуть виключно офіційні партнери компанії. Якщо ж компанія, в яку ви звернулися, пропонує вам окрім профілів VEKA й інші ПВХ-профілі – вона може бути тільки посередником, і аж ніяк не є виробником.

В абсолютній більшості випадків, багатопрофільні виробники хочуть охопити максимум клієнтів і отримати максимальний прибуток. Аби цього досягти, іноді доводиться випускати технологічні норми та стандарти виробника профільної системи з усіма випливаючими наслідками.

Метапласт працює у віконній галузі вже понад 10 років, при цьому єдина профільна система ПВХ, яка використовується нами для виготовлення вікон та дверей – VEKA. Світлопрозорі конструкції з профілів VEKA повністю задовольняють усі вимоги наших клієнтів – від найпростіших до найжорсткіших.

Ще одним фактором вибору виробника можуть слугувати відгуки близьких та знайомих, але навіть в цьому випадку поцікавтесь інформацією про виробника. Хороший виробник – компанія, яка має власне виробництво з повним циклом і пропрацювала у цій сфері не менше 5 років. Відвідайте офіс компанії, огляньте взірці.

Ми чітко розуміємо: те, що ви читаєте цей текст, зовсім не означає, що ви замовите вікна та двері саме у нас. Втім ми не виключаємо, що ви знаходитесь там, де нема нашого представництва, і саме ця інструкція допоможе вам зробити правильний вибір та обрати якісні вікна з поміж усіх доступних на ринку варіантів.