Опис класів безпеки WK та RC

Ступені захисту відповідно DIN V ENV 1627-1630:1999 та DIN EN 1627:2011.
Поради щодо визначення рекомендованого класу безпеки конструкції.

» Ступені захисту відповідно DIN V ENV 1627-1630:1999

В Україні, як і в цілому світі, шляхом незаконного проникнення в житло, щорічно здійснюються тисячі крадіжок. В абсолютній більшості випадків, коли жертва проживає на першому поверсі, або ж у приватному будинку, проникнення відбувається саме через вікна, оскільки традиційно, вони володіють меншим рівнем захисту. Якщо ж додати до цього сучасні українські реалії, як то небажання багатьох виробників металопластикових вікон слідувати стандартам і виробничим нормам та бажання зекономити на всьому, – вікно стає найпростішою перепоною для незаконного проникнення в приміщення.

Безпека металопластикового вікнаЗа статистикою, в більшості випадків, зловмисники вдаються до віджимання стулки – слабкі профільні системи з дешевою фурнітурою дуже швидко перестають чинити опір зловмисникам, забезпечуючи майже безперешкодне проникнення. Згідно європейських норм, описаних в DIN V ENV 1627-1630 (1999 рік), передбачено цілий комплекс заходів щодо убезпечення вашого житла (приміщення) від протиправних посягань. При встановленні фурнітури та склопакетів ставиться ряд вимог, які описані нижче.

Протизламні вікна з класом безпеки WK2 та WK3 можуть скласти достойну конкуренцію консервативному методу захисту – встановленню грат на вікнах. На відміну від грат, такі вікна захищені від розбиття, володіють високими показниками протизламності, привертають менше уваги та й виглядають естетично.

Базова безпека (GS)

Звичайний запірний механізмБазовий рівень безпеки GS (Grundsicherkeit) передбачає наявність одного (знизу) або двох (знизу та зверху) протизламних зачепів. Протизламний зачіп являє собою цапф, що має форму схожу на гриб (поверх ніжки є "шляпа"). Планка на рамі, в свою чергу, має спеціальну конструкцію, яка передпачає входження цапфа в спеціальний паз . Така конструкція суттєво підвищує стійкість фурнітури до зовнішнього втручання і не дозволяє віджати стулку від рами в місці встановлення протизламного цапфа.

На фото з правого боку зображено звичайний зачіп без протизламних функцій. В розділах WK1/WK2 зображено грибовидний протизламний цапф та зворотня планка на рамі, що використовується в фурнітурній системі Winkhaus activePilot.

Запірний гриб Winkhaus activePilot

Клас захисту 1 (WK1)

Клас (ступень, рівень) безпеки WK1

Базовий захист від застосування грубої фізичної сили, наприклад удару ногою, або плечем (переважно вандалізм). Запірні механізми мають запирати стулку з чотирьох сторін.

Наявність замкового циліндру (ручка на замку) суттєво підвищує рівень безпеки. Обовязковим є наявність захисту від висвердлювання замкового циліндра. Ступінь захисту WK1 забезпечує недостатній захист при використанні інструменту.

Спеціальні вимоги

 • запірні циліндри P2 BZ відповідно DIN 18252
 • фурнітура класу ES 1 відповідно DIN 18257
 • наявність 4 протизламних зачепів

Клас захисту 2 (WK2)

Клас (ступень, рівень) безпеки WK2 Планка до протизламного цапфа Winkhaus activPilot

Ґрунтується на класі захисту WK1. Захист від таких інструментів як викрутка, плоскогубці, клин. Фурнітура і віконна рама витримують підвищені навантаження.

При використанні спецінструменту (молоток, клин, стамеска, фомка) забезпечується протизламна стійкість до проникнення на протязі 10 хв. На практиці, для взлому такого вікна може знадобитися до 1 год.

Спеціальні вимоги

 • запірні циліндри P2 BZ відповідно DIN 18252
 • фурнітура класу ES 1 відповідно DIN 18257
 • склопакет класу А3 відповідно до DIN 52290
 • наявність 6-10 протизламних зачепів
 • сертифікація
 • конструкція повинна витримувати не менше 3 хв

Клас захисту 3 (WK3)

Клас (ступень, рівень) безпеки WK3

Ґрунтується на класі захисту WK2. Забезпечує захист від лому та додаткової викрутки. Скорочення дистанції між точками запирання стулки суттєво підвищує опір відтисканню стулки.

Спеціальні вимоги

 • запірні циліндри P2 BZ відповідно DIN 18252
 • фурнітура класу ES 2 відповідно DIN 18257
 • склопакет класу B1 відповідно до DIN 52290
 • сертифікація
 • конструкція повинна витримувати не менше 5 хв

Клас захисту 4 (WK4)

Німецькі норми безпеки є одними з найжорсткіших норм у світі, тому німецька класифікація передбачає також класи (ступені) безпеки WK4, WK5 та WK6. Варто зазначити, що ці рівні безпеки передбачають суттєву переробку віконної конструкції. В більшості випадків це спеціальні протизламні конструкції, які позбавлені багатофункціональності та не володіють достатнім рівнем естетичного вигляду, яким володіють звичайні вікна класу GS-WK3.

Клас захисту WK4 грунтується на класі захисту WK3. Забезпечує захист від додаткового використання сокири, молотка, кувалди, долота, а також пилки та шуруповерта.

Спеціальні вимоги

 • запірні циліндри P3 BZ відповідно DIN 18252
 • фурнітура класу ES 3 відповідно DIN 18257
 • склопакет класу B1 відповідно до DIN 52290
 • сертифікація
 • конструкція повинна витримувати не менше 10 хв

Визначення удароміцності скла DIN V ENV 1627-1630:1999

Клас фурнітури, що використовується – лише половина успіху, адже основну площу віконної конструкції займає склопакет. Класами безпеки WK1-WK4 передбачені конкретні вимоги до міцності зовнішнього скла. Нижче наведено класифікацію скла за рівнем безпеки.

 • Клас захисту А1. На практиці забезпечує стійкість до удару каменем. Відповідно стандартів: стійкість до одиночного удару стальної кулі, вагою 4 кг, тричі кинутої з висоти 3.5 м. Енергія удару 141 Дж (14,1 кг с/м).
 • Клас захисту А2. На практиці забезпечує стійкість до удару молотком, сокирою або фомкою. Відповідно стандартів: стійкість до одиночного удару стальної кулі, вагою 4 кг, тричі кинутої з висоти 6.5 м. Енергія удару 262 Дж (26,2 кг с/м)
 • Клас захисту А3. На практиці забезпечує стійкість до удару кувалдою або ломом. Відповідно стандартів: стійкість до одиночного удару стальної кулі, вагою 4 кг, тричі кинутої з висоти 9.5 м. Енергія удару 382 Дж (38,2 кг с/м)
 • Клас захисту B1. На практиці забезпечує захист скла від наскрізного пробиття при багаторазових ударах (від 30 до 50 разів) молотком або сокирою з енергією ударів 350 Дж.

Стекло триплексЦілком зрозуміло, що на практиці звичайне скло неспроможне витримати такі серйозні навантаження. Для таких цілей призначене багатошарове броньоване скло – триплекс. Окрім високої удароміцності, триплекс також володіє кращими характеристиками поглинання шуму – 39-42 дБ. Для порівняння, у звичайного склопакету 32 дБ.

При виробництві триплексу використовується технологія ламінування: на скло наноситься спеціальна бронеплівка PVB, поверх неї знову скло, за необхідності операція повторюється. На практиці таке скло володіє високою удароміцністю і, в залежності від кількості слоїв, товщини скла та плівки поділяється на 4 класи:

Клас Конструктивне виконання
A1 2 скла по 3 мм, склеєних бронеплівкою PVB 0,76 мм
A2 2 скла по 4 мм, склеєних бронеплівкою PVB 0,76 мм
A3 2 скла по 4 мм, склеєних бронеплівкою PVB 1,52 мм
B1 3 скла по 4 мм, склеєних бронеплівкою PVB 0,76 мм

» Ступені захисту відповідно DIN EN 1627:2011

В 2011 році, європейські стандарти безпеки DIN V ENV 1627:1999 були переглянуті та замінені на новий DIN EN 1627:2011. Старий стандарт 1627:1999 описує класи безпеки тільки для вікон, дверей та жалюзі і містить мінімальні вимоги щодо захисту від взлому. Всі конструкції поділені на 2 категорії: віконно-дверні конструкції та ролети.

Новий стандарт DIN EN 1627:2011 здебільшого є формальність, адже класи WK2/WK6 та RC2/RC6 корелюють між собою. Втім було додано стандарти для навісних фасадів, грат та ставень. Всі конструкції були розділені на 4 групи: 1) поворотно-відкидні вікна та двері 2) розсувні вікна та двері 3) жалюзі 4) грати (фіксовані та рухомі).

На заміну старої абревіатури WK (від нім. Widerstandsklasse – клас опору), прийшла нова – RC (англ. Resistance Class – клас опору). Клас WK1 був суттєво переглянутий та змінений, замість нього додалось 2 класи – RC 1 N та RC 2 N. Індекс N позначує звичайне скло, чого раніше в жорстких німецьких стандартах не існувало, втім в інших європейських країнах це є звичайною практикою. Хоч нові норми і були прийняті, німецькі експерти та фахівці з безпеки радять встановлювати конструкції класу RC 1 та RC 2, замість RC 1 N та RC 2 N, в яких застосовується звичайне скло. В цілому, класи безпеки стали більш жорсткими, а саме: внесені зміни до переліку інструментів, в зв’язку з чим, проста трансформація класів RC у WK є неможливою. Нижче наведено узагальнену таблицю класів безпеки згідно нового стандарту DIN EN 1627:2011.

Клас безпеки Міцність склопакету Мінімальний час Максимальний час Інструменти Кореляція
RC 1 N Без інструментів, фізична сила (удари ногою чи плечем). Переважно акти вандалізму.
RC 2 N Без інструментів, фізична сила (удари ногою чи плечем). Переважно акти вандалізму. WK 2*
RC 1 1 удар кулі**, кинутої з висоти 9 м Без інструментів, фізична сила (удари ногою чи плечем). Переважно акти вандалізму. WK 1
RC 2 3 удари кулі**, кинутої з висоти 9 м 3 хв. 15 хв. Фізична сила, клин, викрутка, плоскогубці. WK2
RC 3 9 ударів кулі**, кинутої з висоти 9 м 5 хв. 20 хв. Викрутка, лом, ручна дриль. WK 3
RC 4 30-50 ударів сокирою 10 хв. 30 хв. Електроінструмент, ножівка по металу, дриль, молоток, зубило, сокира WK 4
RC 5 51-70 ударів сокирою 15 хв. 40 хв. Додатковий інструмент лобзик, пила, шліфмашина. WK 5
RC 6 >70 ударів сокирою 20 хв. 50 хв. Потужний електроінструмент WK 6***

Максимальний загальний час тестування включає в себе витрати часу на спробу взлому, а також затрати часу на заміну інструменту, огляд конструкції та відпочинок між спробами.

* засклення обирається на розсуд замовника, без вимог щодо міцності або використання скла триплекс;
** металічна куля діаметром 100 мм, вага 4.11 кг, розмір тестового склопакету 1100*900 мм;
*** в порівнянні з класом WK 6, проводяться додаткові випробування

Рекомендації щодо визначення класу протизламності

Для того, аби підібрати найбільш оптимальний рівень захисту, рекомендуємо скористатися нижченаведеною анкетою. Відповівши на питання ви можете підрахувати кількість балів, які вкажуть на необхідний рівень безпеки.

I. Розміщення будівлі
вулиці з інтенсивним рухом
вулиці з малоінтенсивним рухом
віддалене положення
10 балів
20 балів
30 балів
II. Видимість об’єкту захисту
добре видимий
обмежено видимий
погано видимий
20 балів
30 балів
40 балів
III. Легкість доступу до об’єкту
легкий доступ
з незначними зусиллями
зі значними зусиллями
40 балів
30 балів
10 балів
IV. Час прибуття міліції чи охорони після сповіщення
на протязі 2 хв
на протязі 5 хв.
на протязі 10 хв.
10 балів
20 балів
30 балів

В залежно від набраної суми балів, рекомендується використовувати наступні класи захисту:

 • до 70 балів – стандартні конструкції
 • 80-110 балів – клас захисту WK1 / RC1
 • 120-150 балів – клас захисту WK2 / RC2
 • Більше 150 балів – клас захисту WK3 / RC3
Рекомендації щодо класу захисту

Крім цього існує також ряд додаткових рекомендацій

 1. Нема потреби встановлювати вікна класу WK3/RC3 (і вище) на верхніх поверхах багатоквартирних будинків, а також в будинках, підключених до охоронної системи (сигналізації).
 2. На першому поверсі рекомендується встановлювати вікна класу WK3/RC3 з удароміцним склом. При цьому, в режимі провітрювання, конструкції повинні відповідати ступеню безпеки WK2/RC2.
 3. Вікна другого поверху, при наявності зручного доступу (навіси, балкони чи будь-які інші конструкції) повинні відповідати вимогам класу WK2/RC2.
 4. Для важкодоступних вікон достатньо класу WK1/RC1.
 5. Зниження рівня захисту віконних та дверних конструкцій можливе лише у випадку наявності системи контролю та управління доступом, інтегрованої в систему охоронної сигналізації, за умови, що час приїзду наряду охорони не перевищує нормований час проникнення для конструкцій обраного ступеня безпеки.
 6. Рекомендується використовувати ручки з системою блокування, що виключає можливість повороту зубчастої шестерні із зовнішнього боку.